ما یک شرکت حرفه ای برای گسترش کسب و کار های آنلاین و دیجیتال مارکتینگ هستیم

گالری تصاویر

ارتباط با ما

چهارمحال و بختیاری - شهرکرد

info@domain.com

0383-12345678

چرا تحصیل در ترکیه؟

شرط لازم انتخاب مقصد مناسب برای تحصیلی، داشتن اطلاعات کافی و جامع در مورد شرایط ورودی دانشگاه ها، شرایط تحصیل، امکانات، هزینه ها و در نهایت فرصت های بعد از تحصیل در آن کشور می باشد.

ترکیه از چندین نظر می تواند انتخاب مناسبی باشد:

نزدیکی به ایران

ترکیه در همسایگی ایران است و این نزدیک بودن نسبت به سایر کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و استرالیا، فارغ از اینکه هزینه های رفت و آمد کمتری را می طلبد، از نظر روانی برای بسیاری از دانشجوهایی که به خانواده های خود وابستگی بیشتری دارند یک مزیت به شمار می رود. چرا که سفر به ترکیه برای بسیاری از استانها از طریق مرزها زمینی و برای سایر استانها از طریق پروازهای بین المللی بسیار قابل دسترس است.

نداشتن نیاز به ویزا

ورود به ترکیه نیاز به ویزا ندارد و هر ایرانی می تواند در هر شش ماه، به مدت سه ماه در ترکیه سکونت داشته باشد بدون اینکه نیاز به اخذ اجازه اقامت در این کشور پیدا کند. این یه مزیت بزرگ به ویژه برای دانشجویانی که وابستگی خانوادگی آنان بیشتر است به شمار می رود. در واقع در صورت لزوم، خانواده های دانشجویان می توانند فرزندان خود را در این کشور همراهی نمایند.

سیستم آموزشی قوی

سیستم آموزشی ترکیه دارای استانداردهای اروپایی می باشد؛ به این معنی که تمام موسسات آموزشی که مورد تایید YÖK  (Yükseköğretim Kurulu) هستند، تحت معاهده بولونیا (Bologna) می باشند. در واقع این معاهده یک استاندارد هست که باعث می شود مدارکی اخذ شده در ترکیه به راحتی قابل درک و قابل مقایسه با تمام مدارک صادره از دانشگاههای اروپایی باشد. به منظور جزئیات این معاهده اینجا کلیک کنید.

نداشتن کنکور!

در ترکیه آزمونی مشابه کنکور وجود ندارد؛ این بدان معنی است که دانش آموزانی که در ایران دیپلم خود را اخذ کرده اند، می توانند با شرکت در چند آزمون ورودی وارد دانشگاههای ترکیه شده و تحصیلات خود را ادامه دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون ها، اینجا کلیک کنید. این مزیت به ویژه برای دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و … دارند بسیار مهم است.

رشته های متنوع

رشته هایی که در دانشگاههای ترکیه ارائه می شوند بسیار متنوع هستند و طیف وسیعی از کلیه رشته های دانشگاهی را در بر می گیرند. لازم به ذکر است برخی از این رشته ها در ایران وجود ندارد.

شرایط اقتصادی ترکیه

ترکیه در سال های اخیر در عرصه ی اقتصادی تحولات چشم گیری داشته است. به طوری که هم اکنون با تغییر در سیاست های پولی و مالی توانسته است به موفقیت های زیر دست یابد:

اقتصاد ترکیه از نظر اقتصادهای با سریعترین نرخ رشد، پس از چین در رتبه دوم جهان قرار دارد. همچنین بانک جهانی پیش بینی رشد 4 درصدی را برای ترکیه در سال جاری میلادی پیش بینی کرده است.

ترکیه در حال حاضر سیزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را دارد.

رتبه ترکیه در میان کشورهای G-20، همانند رتبه ی اقتصادی آن، از نظر سیاسی نیز رتبه بالایی است.

ترکیه از لحاظ اقتصادی و سیاسی برای بازاری های جدید رو به رشد، دارای محبوبیت روز افزون و چشمگیری است.

ترکیه در میان کشورهای منطقه از نظر فرهنگ و سبک زندگی دارای محبوبیت فراوانی است.

 
رتبه بالای دانشگاه ها

دانشگاههای مختلف در ترکیه رتبه های بسیار قابل قبولی در سطح دنیا دارند. برای نمونه، بر اساس آخرین رده بندی دانشگاههای دنیا توسط وبسایت های معروف QS Ranking و Times World Univeristy Rankings در جداول زیر آمده است:

ردیفنام دانشگاهرتبه QS 2019
1 Koç University 448
2 Bilkent University 456
3 Sabanci University 501-510
4 Middle East Technical University 551-560
5 Boğaziçi University 571-580
6 Istanbul Technical University 651-700
7 Ankara University 801-1000=
8 Gazi University 801-1000=
9 Hacettepe University 801-1000=
10 Istanbul University 801-1000=
ردیفنام دانشگاهرتبه Times World Univeristy Rankings
1 Sabanci University 351-400
2 Koç University 401-500
3 Bilkent University 501-600
4 Boğaziçi University 501-600
5 Hacettepe University 501-600
6 Istanbul Technical University 601-800
7 Middle East Technical University 601-800
8 Anadolu University 801-1000=
9 Atilim University 801-1000=
10 Erciyes University 801-1000=
11 Istanbul University 801-1000=
12 Gebze University 801-1000=
 
شهریه های مناسب

هزینه تحصیل در ترکیه بسیار مناسب است. در بسیاری از موارد، شهریه دانشگاههای ترکیه به همراه هزینه زندگی، از تحصیل در دانشگاههای داخلی در ایران مقرون به صرفه تر می باشد. همچنین شهریه دانشگاههای ترکیه در مقایسه با شهریه بسیاری از دانشگاههای اروپا بسیار کمتر می باشد. جهت اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های تحصیل اینجا کلیک کنید.

مورد تایید بودن دانشگاه ها

مدارک صادره از دانشگاههای ترکیه در کل دنیا معتبر بوده و برای ادامه تحصیل در تمام دانشگاههای دنیا مورد قبول می باشند. ضمنا به دلیل سیاست های جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاههای ترکیه همانند دانشگاههای سایر کشورها، از نظر علمی رتبه بندی شده و با دارا بودن شرایط هر وزارتخانه، هر ساله تعدادی از این دانشگاهها معتبر اعلام شده و مدارک اخذ شده از این دانشگاهها با رعایت ضوابط، در داخل ایران نیز ارزشیابی می شوند. لازم به ذکر است تا چند سال پیش تمام دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ترکیه (YÖK) مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران بودند اما به دلیل سیاست های جذب دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، هم اکنون مدارک صادر شده توسط تعدادی از این دانشگاهها قابلیت ارزشیابی در ایران را دارد. بدیهی است توجه به این مطلب زمانی مهم است که دانشجو پس از فارغ التحصیلی قصد بازگشت به ایران و معادلسازی مدارک خود را داشته باشد. در غیر این صورت، همانطور که قبلا بیان شد، مدارک تحصیلی اخذ شده در ترکیه در سراسر دنیا معتبر بوده و قابلیت ارزشیابی و معادلسازی با مدارک آن کشورها دارد.

امکان دریافت بورسیه تحصیلی

دولت ترکیه هر ساله برای تعدادی از متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه، بورس هایی را برای مقاطع مختلف تحصیلی در نظر می گیرد که ضمن پوشش هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی دانشجویی را نیز دربر می گیرد. لازم به ذکر است برای دریافت این بورس ها شرط سنی نیز وجود دارد. در صورت داشتن شرایط لازم برای دریافت این بورس، متقاضیان می توانند مدارک خود را برای اخذ این بورس ارسال نمایند. به منظور اطلاعات بیشتر در این باره اینجا کلیک کنید.

نداشتن شرط سنی و جنسیتی

بر خلاف شرایط دریافت بورسیه تحصیلی، به منظور ورود به دانشگاههای ترکیه هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و دانشجویان می توانند در رشته مورد دلخواه خود تحصیل نمایند.

عدم اهمیت گپ تحصیلی

شکاف (گپ) تحصیلی به فاصله ی مابین دو مقطع تحصیلی اطلاق می شود که دانشجو در آن مدت مشغول به تحصیل نبوده است. به منظور ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در برخی کشورهای دنیا و به منظور دریافت ویزای تحصیلی، داشتن گپ (شکاف) تحصیلی ممکن است باعث عدم موفقیت در اخذ پذیرش و یا عدم موفقیت دریافت ویزای تحصیلی شود. به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه به گپ تحصیلی اهمیتی داده نمی شود.

تحصیل در محیط چندفرهنگی و یافتن دوستان بین المللی

با توجه به اینکه ترکیه مقصد دانشجویان بین المللی بیش از 30 کشور است، دارای تنوع فرهنگی بالایی از دانشجویان از کشورهای مختلف می باشد. طیف وسیعی از دانشجویان کشورهای آسیای شرقی تا آمریکا هر ساله برای ادامه تحصیل، ترکیه را انتخاب می نمایند. بنابراین، دانشجویان می توانند با برقراری ارتباط دوستانه، با فرهنگ سایر کشورها آشنا شده و دوستانی از سایر کشورها بیابند.

تنوع زبان تحصیل

شما می توانید هم به زبان ترکی استانبولی و هم به زبان انگلیسی در دانشگاههای ترکیه تحصیل کنید. ضمنا در دانشگاههای ترکیه امکان شرکت در کلاسهای تومر به صورت همزمان با تحصیل نیز وجود دارد. در واقع دانشجویانی که به زبان انگلیسی در حال تحصیل هستند، می توانند با شرکت در کلاسهای آموزش زبان ترکی استانبولی، این زبان را نیز فرابگیرند تا پس از فارغ التحصیل شدن بتوانند به سرعت جذب بازار کار گردند. چه بسا دانستن زبان انگلیسی در کنار زبان ترکی استانبولی برای یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی همواره یک مزیت مهم محسوب می گردد.

امکان شرکت در دوره های ERASMUS

دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای ترکیه می توانند در هر مقطع تحصیلی، حداقل یک و حداکثر دو ترم تحصیلی خود را در دانشگاههای طرف قرارداد اروپایی بگذرانند. بستگی به دانشگاه مبدا، دانشگاه مقصد می تواند از بین کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، فرانسه، بلژیک و … انتخاب شود. نکته قابل توجه اینکه هزینه این انتقال دانشجو از طرف اتحادیه اروپا تامین می گردد.

محاسبه امتیاز سالهای تحصیل برای اقامت دائم و شهروندی

در صورتی که دانشجویان بخواهند پس از فراغت از تحصیل در ترکیه اقامت دائم و سپس شهروندی ترکیه را اخذ نمایند، مدت تحصیل به عنوان مدت زمان لازم برای دریافت اقامت دائم در ترکیه محصوب می شود. این یک مزیت مهم برای کسانی به شمار می رود که قصد مهاجرت از طریق تحصیل به ترکیه را دارند.

امکان پیدا کردن کار با مدرک ترک

با توجه به امکان ایجاد شبکه ای از روابط با اساتید و سایر دانشجویان و همچنین آشنایی با محیط و شرایط کار، امکان یافتن کار پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های ترکیه بسیار زیاد است.

 

سیستم آموزشی

نظام آموزشی ترکیه شامل چهار بخش اصلی می باشد: 1. پیش دبستانی 2. ابتدایی 3. متوسطه 4. آموزش عالی

  1. مقطع پیش دبستانی در ترکیه همانند ایران اختیاری بوده و کودکان زیر سن 6 سال را دربرمی گیرد.
  2. مقطع ابتدایی در ترکیه از سن 6 سالگی آغاز و در طول 8 سال تا سن 14 سالگی را شامل می شود.
  3. مقطع متوسطه نیز شامل دو بخش می باشد:

 الف) آموزش متوسطه فنی که در طول چهار سال از 14 تا 18 سالگی می باشد. ب) آموزش متوسطه حرفه ای که در طول 3 سال از 14 تا 17 سالگی می باشد.

  1. سیستم آموزش عالی در ترکیه

سیستم آموزش عالی در ترکیه توسط شورای آموزش عالی (CoHE) نظارت می‌شود. CoHE مؤسسه خودمختاری است که طبق قانون اساسی ترکیه و قوانین آموزش عالی مسئولیت برنامه‌ریزی، هماهنگی و اداره سیستم آموزش عالی در ترکیه را بر عهده دارد. دانشگاه‌ها درباره تقویم دانشگاهی خود تصمیم می‌گیرند. بااین‌حال، سال تحصیلی به‌طورکلی در ماه سپتامبر آغاز می شود و در ژوئن به پایان می رسد. تعطیلات بین ترم های تحصیلی، در زمستان و تابستان وجود دارد. ترم تابستانی نیز در برخی دانشگاه ها موجود است.

مقاطع زیر در دانشگاههای ترکیه ارائه می شوند:

  • مقطع کاردانی
  • مقطع کارشناسی
  • مقطع کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی.
مدرک کاردانی:

رشته های مدرک کاردانی 2 سال به طول می انجامد. فارغ التحصیلان دبیرستان های حرفه ای می توانند بدون شرکت در امتحانات متمرکز، در برنامه های مدرک کاردانی شرکت کنند.

برنامه های کارشناسی:

رشته های کارشناسی ارشد عموماً 4 سال طول می کشد. برنامه های کارشناسی ارشد تخصصی ، مانند پزشکی (6 سال) ، ممکن است طولانی تر باشد.

کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی:

دانشگاه های ترکیه طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی ارشد را ارائه می دهند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدود 2 سال (برنامه های کارشناسی ارشد بدون پایان نامه (آموزش محور) به طور کلی 1 سال) ، و برنامه های دکترا حدود 4 سال به طول می انجامد. فرصت های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های ترکیه نیز موجود است. مدت زمان بستگی به برنامه و دانشگاه دارد.

 

اقتصاد و بازار کار ترکیه

در سال های اخیر، ترکیه به عنوان یکی از اقتصاد های رو به رشد در جهان به شمار می رود و پیشرفت چشمگیر اقتصادی آن گواه روشنی بر این ادعا است. برخی از اقتصاددانان، ترکیه را ششمین اقتصاد برتر دنیا می دانند.

به گزارش بانک جهانی، عملکرد توسعه اقتصادی و اجتماعی ترکیه از سال 2000 چشمگیر بوده است که منجر به افزایش اشتغال و درآمد و تبدیل شدن ترکیه به یک کشور با درآمد مناسب شده است. پس از سال 2000، ترکیه تمرکز طولانی مدت بر اجرای اصلاحات قابل توجهی در بسیاری از مناطق خود داشته است و برنامه های دولت گروههای آسیب پذیر و مناطق محروم را هدف قرار داده است. میزان فقر در طول سالهای 2000 الی 2015 به نصف رسید و فقر شدید حتی سریعتر کنترل شد.

در این مدت، ترکیه به طرز چشمگیری در شهرنشینی، حفظ چارچوبهای سیاستگذاری کلان اقتصادی و مالی قوی، باز به تجارت و امور مالی خارجی، هماهنگی بسیاری از قوانین و مقررات با استانداردهای اتحادیه اروپا و دسترسی گسترده به خدمات عمومی را بسیار گسترش داد. همچنین از بحران جهانی 2008 الی 2009 به سرعت بهبود یافت.

 

هزینه های تحصیل در ترکیه

در این بخش به بررسی هزینه های تقریبی تحصیل در ترکیه پرداخته می شود. هزینه های تحصیل در ترکیه از دو دیدگاه قابل بررسی است:

الف) هزینه های تحصیل در دانشگاههای دولتی؛

ب) هزینه های تحصیل در دانشگاههای غیردولتی؛

توجه به این مطلب که چه در دانشگاههای دولتی و چه در دانشگاههای غیردولتی، هزینه تحصیل به زبان انگلیسی نسبت تحصیل به زبان ترکی مقداری بالاتر می باشد.

 

با توجه به اینکه هزینه‌ تحصیل در ترکیه با توجه به نوع دانشگاه، رشته و مقطع آموزشی متغیر می باشد، به صورت یک بازه می توان گفت که معمولا هزینه تحصیل کارشناسی در دانشگاه های دولتی ترکیه که زبان تدریس آن ها انگلیسی است سالانه ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار و برای دانشگاه هایی که زبان تدریس آنها ترکی است 240 تا 750 دلار می باشد. در ضمن شهریه دانشگاه های غیردولتی ترکیه در مقطع کارشناسی از  5.000 تا 20.000 دلار در سال متغیر است.

لازم به ذکر است با توجه به سرمایه گذاری بسیار زیاد ترکیه در بخش آموزش برای جذب هر چه بهتر دانشجوهای خارجی، مخصوصا در سالهای اخیر، بورسیه های مختلفی در دانشگاههای غیردولتی برای تمام مقاطع از کارشناسی تا دکتری به علاوه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در نظر گرفته شده است. با توجه به اینکه یک حالت رقابتی بین دانشگاههای غیردولتی برای جذب دانشجو به وجود امده است، بر اساس معدل و اولویت ثبت نام، به صورت 25 درصد، 50 درصد و گاهی 75 درصد کل شهریه رو می توان بورسیه دریافت نمود.

شهریه های مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه نیز متغیر است. دوره های انگلیسی زبان در دانشگاه های دولتی، سالانه حدود 600 دلار و دانشگاههای غیردولتی با میانگین 15.000 دلار، بالاتر می باشد.

شهریه دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های دولتی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، مناسب بوده و معمولا حدود 960-600 دلار در سال می باشد. دوره های دکتری به زبان ترکی در دانشگاههای دولتی بسیار مناسب بوده و مبلغی در حدود 120 دلار سالانه می باشد. شهریه دانشگاه‌های خصوصی سالیانه حدود 6.300 دلار الی 21.000 دلار است اما امکانات مالی در این موسسات بیشتر است.

 

هزینه های زندگی در ترکیه

 

 این داده ها بر اساس 20150 گزارش از 1593 گزارشگر مختلف در 12 ماه گذشته بوده است.

رستوران در ترکیهقیمت (TL)دامنه (TL)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت 25 15-45
وعده غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر) 100 70-233 کاپوچینو 12 7-17
McMeal در McDonalds 25 20-29.5
وعده غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر) 100 70-233 کاپوچینو 12 7-17
کوکاکولا / پپسی (بطری 0.33 لیتر) 4.22 3-7
آب 1.41 1-3
سوپر مارکت در ترکیه
شیر (1 لیتر) 5.12 3.6-5.5 Louis Hudson Louis Hudson Louis Hudson
نان سفید تازه (500 گرم) 2.62 1.6-25
برنج سفید (1 کیلوگرم) 9.83 5-15
تخم مرغ (12 عدد) 11.23 5.16-60.74
Louis Hudson Louis Hudson Louis Hudson
Louis Hudson Louis Hudson Louis Hudson
Louis Hudson Louis Hudson Louis Hudson
شیر (1 لیتر) 5.12 3.6-5.5 Louis Hudson Louis Hudson Louis Hudson